Megafinal dates announced

Entry to the Megafinal will be £15 per child or £12 for additional siblings entering. Online entry is now open.

MEGAFINALS

BERKSHIRE

Monday, 1/05/2017

Venue:
THE DOWNS SCHOOL
Compton
Newbury
Berks
RG20 6AD

Organiser: Nigel Dennis – nigelwdennis@btinternet.com

BUCKINGHAMSHIRE

Sunday, 21/05/2017

Venue:
WYCOMBE HIGH SCHOOL
Marlow Road
High Wycombe
HP11 1TB

Organiser: Ray Sayers – sayers-r@sky.com

CORNWALL

Saturday, 6/05/2017

Venue:
PENAIR SCHOOL
St Clement
Truro
TR1 1TN

Organiser: Robin Kneebone – contact@cornwallchess.org.uk

DEVON

Saturday, 10/06/2017

Venue:
CHURSTON FERRERS GRAMMAR SCHOOL
Greenway Road
Brixham
TQ5 0LN

Organiser: Tim Onions – tim.onions@yahoo.co.uk

GLOUCESTERSHIRE

Saturday, 06/05/2017

Venue:
KING’S SCHOOL
Pitt Street
Gloucester
GL1 2BG

Organiser: Adrian Bird – Dynast@sky.com

HERTS

Saturday, 29/04/2017

Venue:
ST GEORGE’S VA SCHOOL
Sun Lane
Harpenden
Herts.
AL5 4TD

Organiser: Michael Flatt – hsca@gmx.com

KENT (South East London)

Sunday, 11/06/2017

Venue:
Bishop Justus School
Magpie Hall Lane
Bromley
BR2 8HZ

Organiser: Jo Wildman – jowildman@hotmail.com

LINCOLNSHIRE

Saturday, 06/05/2017

Venue:
FOSSE WAY ACADEMY (TBC)
Ash Grove
North Hykeham
Lincs.
LN6 8DU

Organiser: Ian Scott – iscott13@hotmail.co.uk

LONDON CENTRAL EXTRA

Saturday, 17th June

Venue:
Heathside School,
Hampstead,
London,
NW3 1DN

Organiser- Amu Sainbyar – amu.s.01@hotmail.com

MIDDLESEX CENTRAL

Friday, 7/04/2017

Venue:
HARROW HIGH SCHOOL
Gayton Road
Harrow
HA1 2JG

Organiser: Tony Corfe – tony@tcs-chess.demon.co.uk

NORFOLK

Saturday, 29/04/2017

Venue:
CITY OF NORWICH SCHOOL
Sports Hall
Eaton Road
Norwich
NR4 6PP

Organiser: Stephen Orton – stephen.orton@cantab.net

NORTHAMPTONSHIRE AND LEICESTERSHIRE

Saturday, 13/05/2017

Venue:
WELLINGBOROUGH SCHOOL
London Road
Wellingborough
NN8 2BX

Organiser: Nigel Mapletoft – nigel.mapletoft@sky.com

NORTHUMBRIA

Saturday, 20/05/2017

Venue:
RGS NEWCASTLE
Lambton Rd. Entrance
Jesmond
Newcastle-upon-Tyne
NE2 4RX

Organiser: Tim Wall – timpeterwall@gmail.com

OXFORDSHIRE

Saturday, 29/04/2017

Venue:
COKETHORPE SCHOOL
Witney
OX29 7PU

Organiser: Andrew Varney – AV.chess@outlook.com

RICHMOND

Saturday, 03/06/2017

Venue:
ORLEANS PARK SCHOOL
Richmond Road
Twickenham
TW1 3BB

Organiser: Paul McKeown – richmond_junior_chess_club@hotmail.com

SCOTLAND NORTH

Sunday, 11/06/2017

Venue:
ALBYN SCHOOL
17-23 Queens Road
Aberdeen
AB15 4PB

Organiser: Kumaresan – satchi99@hotmail.com

SOMERSET

Sunday, 7/05/2017

Venue:
MILLFIELD SENIOR SCHOOL
Barracuda & Jubilee Sports Hall
Street
Somerset
BA16 0YD

Organiser: Matthew Turner – MatthewTurner@millfieldprep.com

SOUTH YORKSHIRE AND DERBYSHIRE

Saturday, 29/04/2017

Venue:
ECCLESALL C OF E JUNIOR SCHOOL
Ringinglow Road
Sheffield
S11 7PQ

Organiser: Phillip Beckett – phillipbeckett@yahoo.com

SUFFOLK

Sunday,     7/05/17

Venue:
WOODBRIDGE SCHOOL
Burkitt Road
Woodbridge
IP12 4JH

Organiser: Adam Hunt – ahunt@woodbridge.suffolk.sch.uk

SURREY WEST & HAMPSHIRE EAST

Sunday, 14/05/2017

Venue:
TORMEAD SCHOOL
Cranley Road
Guildford
Surrey
GU12 2JD

Organiser: Emma-Jane Billington-Phillips – ejbillingtonphillips@gmail.com

TEESIDE

Saturday, 6/05/2017

Venue:
YARM SENIOR SCHOOL
The Friarage
Yarm
N Yorkshire
TS15 9EJ

Organiser: Sean Marsh – chesslinks@hotmail.com

WESSEX (Wiltshire and Dorset)

Saturday, 20/05/2017

Venue:
LAVINGTON SCHOOL
The Spring
Market Lavington
Devizes
SN10 4EB

Organiser: Helena Thomas – helenaxthomas@hotmail.co.uk

WORCESTERSHIRE

Sunday, 21/05/2017

Venue:
THE KING’S SCHOOL,
Castle Place,
Worcester,
WR12NB
Organiser: Alex Holowczak – alexholowczak@gmail.com

BRISTOL

Saturday, 20/05/2017

Venue:
BRISTOL GRAMMAR SCHOOL,
University Road,
Bristol,
BS8 1SR

Organiser: Robert Chandler – robert@sportblue.org

CHESHIRE, MANCHESTER & NORTH WALES

Sunday, 21/05/2017

Venue:
CHEADLE HULME SCHOOL
Claremont Road
Cheadle Hulme
Cheadle
SK8 6EF

Organiser: Jixin Yang – jixinyang@hotmail.com

CUMBRIA, LANCASHIRE & MERSEY

Saturday, 29/04/2017

Venue:
HODGSON ACADEMY
Moorland Rd.
Poulton Le Fylde
FY6 7EU

Organiser: Chris McConnachie – chris.mcconnachie@virgin.net

ESSEX

Sunday, 14/05/2017

Venue:
KINGSWOOD PRIMARY SCHOOL
Clay Hill Road
Basildon
Essex
SS16 5DE

Organiser: Nathanael Lutton – chessorganiser@gmail.com

HAMPSHIRE

Sunday, 23/04/2017

Venue:
EVEREST COMMUNITY COLLEGE
Oxford Way
Basingstoke
Hants
RG24 9UP

Organiser: Amy Grieve – amy.grieve@ntlworld.com

KENT (Sandwich)

Sunday, 30/04/2017

Venue:
SANDWICH TECH. SCHOOL
Deal Road
Sandwich
Kent
CT13 0FA

Organiser: Mark Towlson – mtowlson123@btinternet.com

KENT (Tonbridge)

Saturday, 27/05/2017

Venue:
TONBRIDGE GIRLS GRAMMAR SCHOOL
Deakin Leas
Tonbridge
Kent
TN9 2JR

Organiser: Jo Wildman – jowildman@hotmail.com

MERCIA

Sunday, 14/05/2017

Venue:
HEREFORD CATHEDRAL SCHOOL,
The Zimmerman Building
Church Street
Hereford
HR1 2LR

Organiser: Richard Croot – chessclub@herefordcs.com

MIDDLESEX SOUTH

Monday, 1/05/2017

Venue:
HARROW HIGH SCHOOL
Gayton Road
Harrow
HA1 2JG

Organiser: Tony Corfe – tony@tcs-chess.demon.co.uk

NORTH and WEST YORKSHIRE

Saturday, 27/05/2017

Venue:
YORK HIGH SCHOOL
Cornlands Road
York
YO24 3WZ

Organiser: John Hipshon – jr.hipshon@ntlworld.com

NORTHERN IRELAND

Saturday, 13/05/2017

Venue:
METHODIST COLLEGE
1 Malone Road
Belfast
BT9 6BY

Organiser: Mark Newman – mark.chris.newman@googlemail.com

NOTTINGHAMSHIRE

Saturday, 20/05/2017

Venue:
NOTTINGHAM HIGH SCHOOL
Forest Rd.
Nottingham
NG7 4ED

Organiser: John Crawley – crawlJ6@aol.com

PENNINE

Saturday, 29/04/2017

Venue:
SADDLEWORTH SCHOOL
High Street
Uppermill
Oldham
OL3 6BU

Organiser: Steve Rigby – nippy50@gmail.com

SCOTLAND EAST

Sunday, 23/04/2017

Venue:
Broughton High School
29 East Fettes Avenue
Edinburgh
EH4 1EG

Organiser: Liz Sams – chessljc@gmail.com

SCOTLAND WEST

Saturday, 13/05/17
Sunday,     14/05/17

Venue:
ST MARGARET’S CHURCH HALL
96 Hallcraig Street
Airdrie
N Lanarkshire
ML6 6AW

Organiser: Michael Hanley – chesstutor@uwclub.net

SOUTH WALES

Saturday, 6/05/2017

Venue:
Whitchurch Primary School
Erw Las
Whitchurch
Cardiff
CF14 1NL

Organiser: Ian Eustis – Kevin.staveley@btinternet.com

STAFFORDSHIRE AND SHROPSHIRE

Saturday, 13/05/2017

Venue:
ST EDWARD’S ACADEMY
Westwood Road
Leek
Staffs
ST13 8DN

Organiser: Robert Milner – windycheddleton@gmail.com

SURREY CENTRAL/EAST

Saturday, 29/04/2017

Venue:
THURFIELD SCHOOL, LEATHERHEAD
Dilston Road
Leatherhead
Surrey
KT22 7NZ

Organiser: Olivia Smithies – olivia@juniorchessuk.com

SURREY EXTRA

Address: Reeds School, Cobham, Surrey, KT11 2ES
Sunday, 2 July 2017
Organiser: Emma-Jane Billington-Phillips – ejbillingtonphillips@gmail.com

Sunday, 2 July 2017

Venue:
Reeds School,
Cobham,
Surrey,
KT11 2ES

Organiser: Emma-Jane Billington-Phillips – ejbillingtonphillips@gmail.com

SUSSEX

Saturday,   29/04/17

Venue:
DOWNLANDS COMMUNITY SCHOOL
Dale Avenue
Hassocks
BN6 8LP

Organiser: Sussex Junior Chess – megafinal@sussexjuniorchess.org

WARWICKSHIRE

Sunday,   14/05/17

Venue:
WARWICK TRIDENT ACADEMY
Trident Park
Poseidon Way
Warwick
CV34 6SW

Organiser: Alex Holowczack – alexholowczak@gmail.com

WEST ANGLIA

Sunday,   30/04/2017

Venue:
ASHBURTON HALL, ST FAITH’S SCHOOL
Trumpington Road
Cambridge
CB2 8AG

Organiser: Nick Jackson – nick.jackson@chessforkids.co.uk

TAKE THE
CHALLENGE

Sponsored by Delancey, the UK Schools’ Chess Challenge begins every Spring Term, and continues over four stages and eight months.

2017 ENTRY HAS NOW CLOSED

NEWS

Which sections will play on which day in Gigafinals?

The Northern Gigafinal will be held Saturday 15th - Sunday 16th July 2017 at WRIGHT ROBINSON COLLEGE, Off Falmers Close, Abbey Hey Lane, Gorton, MANCHESTER, M18 8RL. In the Northern Gigafinal the U7-U10s will play on Saturday, the U11-U18s will play on the Sunday. The...

Confirmation of School

We are asking early entrants to confirm their school as this data wasn't captured on the system. Apologies for this. If you have received an email- please follow the link.